Sprzęt w teren

Im więcej wiedzy i umiejętności, tym mniej do dźwigania. Istnieje jednak coś takiego, jak komfort bytowania, więc z pewnych elementów wyposażenia nie można zrezygnować.

APTECZKA
Moim zdaniem niezwykle istotna rzecz, stąd pierwsze miejsce w rankingu sprzętu.
Oczywiście powinna być dobrze wyposażona i dostosowana do naszych potrzeb. Oprócz standardowego zestawu dla piechura: bandaż zwykły, elastyczny, chusta trójkątna, folia NRC, rękawiczki, zestaw plastrów różnej wielkości, maseczka do sztucznego oddychania, nożyczki, płyn lub chusteczki odkażające, zestaw uzupełniłem o leki, których używam na co dzień lub w sytuacjach nagłych, np. Stoperan przy biegunce, Hepatil przy problemach wątrobowych, Gripex Max na przeziębienie, czy też tabletki przeciwbólowe w razie ataku migreny. Dodatkowo umieściłem też tabletki do odkażania wody. 

SCHRONIENIE
Niezwykle wazną umiejętnością jest budowa różnego typu schronień: wiat, zadaszeń, szałasów, ziemianek. Wykonanie większości z nich jest jednak pracochłonne, często kłopotliwe z dostępnością materiałów, a w Polsce w wielu przypadkach nielegalne. Zniszczenie kilku drzew, by wykonać nieudolny szałas, z którego skorzystamy w ciągu jednej, często pogodnej, ciepłej nocy, mija się z celem. Produkowane obecnie tarpy, czy plandeki budowlane są lekkie, wytrzymałe i zajmują mało miejsca, zaś rozstawienie ich to jedynie kilka minut. Moim zdaniem szałas powinniśmy traktować jako ostateczność przy jak najmniejszym zniszczeniu przyrody: gałęzie ze ścinki drzew, suszki, wiatrołomy.
Przykłady schronień, które możemy nosić ze sobą
hamak DD Hammock ustawiony na kijkach trekingowych, daszek z poncho BW, podłoga z ceraty BW



norka holenderska z wbudowaną moskitierą i pałąkiem

daszki z plandeki budowlanej i spiętych dwóch celt BW 


jednospadowe zadaszenie z poncha BW
 zadaszenie z plandeki budowlanej - ułożenie w romb

ŚPIWORY
Spotykane najczęściej w formie rzadziej używanej kołderki lub anatomicznej mumii. Jeśli chodzi o wypełnienie rozróżnia się wypełnienie syntetyczne (granulaty, rozprężne tkaniny, sztuczny puch, itp.) oraz naturalne - różnego typu puch kaczy lub gęsi. Osobiście, z racji tego, iż często przebywam na terenach o dużej wilgotności, często przy padającym deszczu lub śniegu, preferuje syntetyki. Wadą ich jest większa masa, objętość i szybsze starzenie się, czyli utrata właściwości izolacyjnych. Obecnie używam norki holenderskiej, śpiwora z Lidla z komfortem do -7C i wkładki polarowej. Przy niższych temperaturach konstruuję schronienie, które dogrzewam ogniskiem. Czekam więc na mrozy.

PLECAK I JEGO ZAWARTOŚĆ
Pakowanie plecaka to, wbrew pozorom, spore wyzwanie. Z jednej strony staramy się spędzić wolny czas w komfortowych warunkach, z drugiej zaś nie chcemy brać zbędnych przedmiotów. Zawartość uzależniona jest też od charakteru wędrówki (w pobliżu auta, przystanku PKS, stacji PKP, dłuższy pobyt w głuszy, wędrówka od schroniska do schroniska, chęć sprawdzenia swoich umiejętności ze sprzętem minimalistycznym) oraz pory roku w naszej strefie klimatycznej.  
Zima
Spakowałem plecak na komfortowy, trzydniowy, zimowy pobyt w terenie. Na wadze wyszło 12,5kg z jedzeniem na trzy dni, 1l wody (gdzieś się ją później pozyska), wysoce komfortowym spaniem w niskim temperaturach, np. -25C. 
Zawartość przedstawia się następująco 
- śpiwór z komfortem –10C, jedwabna wkładka 
- samopompa 
- ceratka BW 
- norka holenderska 
- tarp DD 3x3 z odciągami, szpilkami 
- apteczka 
- zestaw do gotowania Tatonka (benzynowy)+0,5l paliwa 
- butelka/manierka z 1l wody 
- żywność: 0,5 kg mąki, proszek do pieczenia, przyprawy, kawałek suchej kiełbasy, 3 jaja, cebula, suszone warzywa, herbata, kawa, cukier, batoniki energetyczne, paczka sucharów, mała konserwa, pasztet, dżem, miód, 
- menażka/Zebra Billy Can, kubek, łyżka 
- dodatkowa odzież: 2pary skarpet, slipki, komplet termoaktywny, bluza, kominiarka, 
- środki higieny, mały ręcznik 
- hawk/piła do drewna 
- podgrzewacz Zippo + flaszka z benzyną

Multitoola, krzesiwo, czołówkę, zapalniczkę noszę zawsze przy sobie, więc ich nie uwazględniałem. 

Wiele z tego można wyrzucić, ale miało być komfortowo i bezpiecznie. Norki mógłbym nie brać, wystarczyłaby cerata, samopompa, śpiwór i tarp. Daje mi jednak poczucie bezpieczeństwa. Gdy silny wiatr porwie gdzieś tarp, zamykam norkę i spokojnie przeczekam. 
Dzięki ceracie BW mam gdzie położyć graty, nic nie naciąga wilgocią od ziemi.


Komfortowy zestaw wiosna-lato-jesień to ok. 8-9kg z żarciem.
Zawiera:
- śpiwór z komfortem 0/7C
- norka holenderska
- samopompa
- poncho/tarp/plandeka
- apteczka
- 1l wody w manierce
- filtr do wody Sawyer
zestaw do gotowania Tatonka (benzynowy)+0,5l paliwa 
- menażka/Zebra Billy Can, kubek, łyżka 
- dodatkowa odzież: 2pary skarpet, slipki, bluza 
- środki higieny, mały ręcznik 
- hawk/piła do drewna
- żywność: 0,5 kg mąki, proszek do pieczenia, przyprawy, kawałek suchej kiełbasy, 3 jaja, cebula, suszone warzywa, herbata, kawa, cukier, paczka sucharów, mała konserwa, pasztet, dżem, miód. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz